افزایش ارزش سهام عدالت در 13 خرداد 1400

افزایش ارزش سهام عدالت در 13 خرداد 1400

سهام عدالت امروز همزمان با رشد شاخص بورس، افزایش یافت. در حالی که شاخص کل بورس تهران بیش از 8 هزار واحد معادل حدود 0.7 درصد رشد کرد، ارزش سهام عدالت نزدیک به یک درصد افزایش را به ثبت رساند.

از این رو، قیمت سهام عدالت 532 هزار تومانی نزدیک به 110 هزار تومان افزایش یافت و به حدود 11 میلیون و 230 هزار تومان رسید. ارزش 60 درصد آزادشده این سبد سهام نیز حدود 6 میلیون و 700 هزار تومان قرار گرفت.

قیمت سهام عدالت یک میلیون تومانی اما حدود 200 هزار تومان رشد کرد و به 21 میلیون و 100 هزار تومان رسید. ارزش 60 درصد آزادشده این سبد سهام نیز بیش از 12 میلیون و 600 هزار تومان است.

سود سهام عدالت کی واریز می‌شود؟

اما مهمترین خبری که در روزهای اخیر از سبد سهام عدالت منتشر شد، به اعلام زمان واریز سود سهام عدالت مربوط بود.

وزیر اقتصاد و دارایی دیروز اعلام کرد که باقی مانده سود سهام عدالت تا پیش از عید قربان به حساب مشمولین واریز خواهد شد. عید قربان 30 تیر ماه است. بنابراین این اظهارات نشان می‌دهد که سهامداران عدالت باید حدود 50 روز دیگر برای واریز سود سهام خود صبر کنند.

با این حال یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از یک منبع اگاه اعلام کرد که مسئولین تصمیم دارند 30 درصد از سود سهام عدالت را واریز کنند. اگر این خبر درست باشد، این امکان وجود دارد که تا پایان خردادماه سهامداران عدالت یک واریزی داشته باشند. 30 درصد سود سهام عدالت برای سهام عدالت یک میلیون تومانی 111 هزار تومان و برای سهام عدالت 532 هزار تومانی حدود 59 هزار تومان است.

این برآورد از آنجا شکل می‌گیرد که بررسی‌های بورسان نشان می‌دهد که هلدینگ خلیج فارس با نماد «فارس» که حدود 40 درصد از سهامش متعلق به سهامداران عدالت است، بر اساس قانون بازار سرمایه باید تا پایان خردادماه سود تقسیمی سهام 98 را واریز کند.

حدود 20 درصد از کل سود سهام عدالت را مربوط به سود فارس است و این شرکت سود متعلق به سهامداران عدالت را به حساب شرکت سرمایه سپرده‌گذاری مرکزی(سمات) واریز خواهد کرد.

از این رو این امکان برای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد می‌شود که تا پایان خرداد حدود 30 درصد از سود سهام عدالت را به مشمولان بپردازد.

50 درصد از سود سهام عدالت پیش از سال و در 28 اسفند واریز شد. 50 درصد از این سود باقیمانده منتظر واریز سود از سوی 5 شرکت حاضر در سبد بورسی سهام عدالت است.

حال باید دیدکه مسئولان تصمیم میگیرند که 30 درصد سود سهام عدالت را تا خرداد بپردازند و 20 درصد باقی مانده را به بعد موکول کنند یا صبر می‌کنند که شرکت‌های بیشتری سود خود را واریز کنند و 50 درصد باقی مانده سود سهام عدالت را در یک مرحله بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *